  • Attwood Marine LED All Around Light 48" 5530-48A7
Marine parts, fast fulfillment, real support
✓ Fast shipping ✓ Fitment help ✓ Secure checkout
Brand:
Part Number:
23-553048A7
Earn $1.61 in PBS Store Credit
Get back on the water faster — ships next business day.
Trusted by boat owners & marine techs
Real OEM parts, fast shipping, and support from a Mercury Platinum Dealer.
✓ Best Price ✓ Fast Fulfillment ✓ Trusted Fitment ✓ Real Support
✓ 17,500+ verified 5-star reviews
Description
These lights are smaller, 60% lighter by weight and 30% brighter than the older LED All Around Lights. Two-mile, 360°, visibility for boats up to 39.4' (12 m). Low power draw. Proprietary optics design draws only 3 watts at 12 VDC. Light also features an articulating head that adjusts 15°, fore and aft to fit all base angles. Universal fit locking collars. Compatible with both Attwood and Perko plug-in bases. Fully sealed electronics. Operating range 10.5 - 14.4 VDC.
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Specs
UPC:
23-553048A7
MPN:
5530-48A7
Length:
48"